Prof. Dr. Barış Ata

İletişim Bilgisi

Prof. Dr. Barış Ata

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Eğitim

2008-2011 McGill University Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bölümü Montreal, Kanada
2007-2010 London School of Hygiene and Tropical Medicine, University of London, İngiltere
1999-2003 Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi
1992-1998 İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi

Kariyer Geçmişi

2014 Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi / Profesör
100%
2011 Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı / Doçent
100%
2008 McGill University Reproductive Centre / İnfertilite Uzmanı
100%
2005 Soranus Tüp Bebek Merkezi / Yarı Zamanlı Op. Dr.
100%
2005 Amerikan Hastanesi / Yarı Zamanlı Op. Dr.
100%
2004 Şırnak Asker Hastanesi / Op. Dr.
100%

Prof. Dr. Barış Ata Kimdir?

Barış Ata, 1974 yılında Ankara’da doğdu. Lise eğitimini 1992 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı ve ardından 1998 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıp fakültesi öğrencisiyken, Prof. James Daniell ile tanıştı ve onun davetiyle Vanderbilt Üniversitesi’nde İleri Jinekolojik Endoskopi kursuna katıldı. Ayrıca Dr. Jayant Mehta’nın davetiyle Londra’da bir Tüp Bebek Kliniği’nde çalıştı. Bu deneyimlerin ardından üreme tıbbı alanında çalışmaya karar verdi.

Üremeye Yardımcı Teknoloji sertifikasyonunu 2006 yılında Amerikan Hastanesi’nde tamamlamıştır. Ayrıca, 2007-2010 yılları arasında klinik araştırmalar yaparak London School of Hygiene and Tropical Medicine’den Klinik Araştırma Master Derecesi almıştır.

2018 yılından itibaren Yale Üniversitesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Üreme Bilimleri Anabilim Dalı’nda Ziyaretçi Profesör olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği, Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, Avrupa İnsan Üremesi ve Embryoloji Derneği, UNESCO-ICRO gibi birçok önemli kuruluştan çeşitli ödüller kazanmıştır.

Ayrıca, Human Reproduction, Journal of Obstetrics and Gynecology Canada, Gynecological Endoscopy gibi saygın ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerin editör kurullarında görev yapmıştır.

Üreme tıbbı ve tüp bebek alanında ulusal ve uluslararası kongrelerin bilimsel program direktörlüğünü üstlenmiştir.

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği (TSRM) 2. Başkanı, Avrupa İnsan Üremesi ve Embryoloji Derneği (ESHRE) Yönetim Kurulu üyesi, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Dünya Tüp Bebek Derneği (International Society for In Vitro Fertilization) Direktörler Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Başlıca klinik ilgi alanları arasında üremeye yardımcı teknolojiler ve reprodüktif endokrinoloji yer almaktadır.

Prof. Dr. Barış Ata Hangi Hastanede Görev Yapmaktadır?

Prof. Dr. Ata, Koç Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi‘nde kadın sağlığı ve tüp bebek uzmanı olarak görev yapmaktadır.